Sokan megkérdezik tőlem, hogy bár olvastak, hallottak már a coachingról, de mégsincs pontos elképzelésük arról, hogy mi is ez, hogy működik. Most megpróbálom a lehető legpontosabban megfogalmazni, elmagyarázni.

Amikor szembesülsz egy problémáddal, döntéshelyzetbe kerülsz, vagy épp már hetek-hónapok, vagy talán már évek óta egy helyben tipródsz, esetleg nem vagy elégedett az életeddel, körülményeiddel és szeretnél változtatni, akkor érezheted úgy, hogy ezt már egyedül nem tudod megoldani, segítségre van szükséged. Sokunknak vannak jó barátai, akikkel kibeszélhetjük a gondokat, de gyakran előfordul, hogy a legjobb barátunk sem képes már igazán hatékony segítséget nyújtani. Kihez fordulhatsz ilyenkor?

Ha nagy a baj, és főleg lelki trauma ért, amelyet nem tudsz feldolgozni, a legjobb, ha pszichológushoz fordulsz, akivel felgönygölítheted és feloldhatod a sérüléseid gyökerét.

Ha nem találod a helyed, és már régóta megmagyarázhatatlan belső vívódások miatt gyötrődsz, fordulhatsz a spirituális, ezoterikus gyógyítókhoz. Az ő eszköztáruk végtelen, csak párat említenék meg, mint a családállítás, prána nadi, belső utazás, asztrológus, stb.

A life coaching kifejezetten a hétköznapi életedben felmerülő problémák, elakadások kezelésében nyújthat számodra segítséget. A szót már sokszor hallhattad, és érthed is, hiszen az angol coach, vagyis edző szóból ered. Bár érdekes tudni, hogy a magyar kocsi, vagyis akkoriban inkább egy lóvontatásu szekér szó az igazi eredete, melyet a 15. században Kocs községben készítettek. A lényege, hogy az utast, az ügyfelet elvezeti oda, ahol az lenni szeretne, támogatja az útja során. De lássuk, hogy hogyan.

Optimális esetben konkrétan tudod, mi a problémád. Sokszor azonban ez nem így van, hanem csak érzed, nincs minden rendben, változtatni kéne, de igazából nem is tudod, mi is a valódi problémád. És persze előfordul az is, hogy azt gondolod, tudod, mi bajod, de a coaching során kiderül, hogy valami egészen mást kell megoldanod.

Tegyük fel, hogy konkrétan tudod, min szeretnél dolgozni a coaching üléseken. Felhívsz egy coachot, mondjuk engem, és megbeszélünk egy időpontot. Sor kerül az első találkozásra, ami gyakorlatilag egy ismerkedős alkalom. Ilyenkor megismerjük egymást, beszélünk a problémádról, és igyekszünk megalapozni egyfajta kölcsönös bizalmat, ami elengedhetetlen a folyamat során. Ilyenkor döntünk arról is, hogy akarunk-e, képesek vagyunk-e együtt dolgozni, egymásban megbízni. Ha valamiért úgy érzed, hogy nem tudsz, nem akarsz velem dolgozni, vagy én érzem úgy, hogy nem tudok neked segíteni, akkor ez még a folyamat előtt kiderül, és azon az egy órán kívűl senki nem veszített semmit, hisz az első alkalom ingyenes (legalábbis sok coachnál) Ha úgy érzem, hogy én, vagy a coaching módszere nem a te megoldásod, mindenképp ajánlok számodra mást, aki segíthet.

A következő alkalommal már belevágunk a nagy feladatba, egy rövidebb, vagy hosszabb folyamatba. Rengeteget kérdezek tőled, főleg a problémáddal kapcsolatban, de az is meglehet, hogy teljesen más területről beszélgetünk. A kérdések lényege az, hogy minél több szempontból képes legyél megvizsgálni a helyzeted, minél jobban megérthesd azt. El kell távolodnod tőle, szét kell szedned darabjaira, különböző szemüvegeken keresztül kell látnod a problémád és önmagad is. Biztos ismerős az a mondás, hogy valaki nem látja a fától az erdőt. A célunk az, hogy képes legyél látni az egész erdőt, ne csak a fádat. Így lehetőséged van arra, hogy a gondodat objektíven szemléld, és könnyebben rátalálsz a megoldásra is.

A kérdések mellett nagyon sok feladatot is adok, egy részét ott az ülésen, egy részét, pedig házi feladatként. Miféle feladatok ezek? Mindenféle! A személyiséged, és a problémád jellegének megfelelő gyakorlatok, melyeknek segítségével önmagadat, a helyzeted is tisztábban láthatod. Plasztikussá teszik az életed, a kapcsolatrendszered, rávilágít a személyiséged eddig rejtett részeire, általuk mélyebben megismerheted önmagad, és a viselkedésed mozgatórugóit.

Ezek a feladatok, gyakorlatok arra is alkalmasak, hogy valamilyen tulajdonságod, képességedet, tudásod felszínre hozzuk, megerősítsük. Ilyen lehet az önbizalom, önértékelés, döntésképesség, az elengedés képessége, bizalom, az asszertivitás, a konfliktuskezelés, és még sorolhatnám hosszan.

A coaching ülések száma és gyakorisága tőled, a személyiségedtől függ, mennyire vagy kész a változásra, változtatásra, fejlődésre, illetve természetesen a problémád jellegétől. Előfordulhat, hogy akár egy ülés alkalmával rájössz a megoldásodra, de az is előfordulhat, hogy 8-10, vagy akár több alkalomra is szükség lehet.

A coaching lényege, hogy a megoldásra fókuszáljunk, méghozzá a te megoldásodra! Amire egy coaching folyamat során nem számíthatsz, az a tuti tanács, hogyan csináld! Arra se számíts, hogy magát a problémád gyökereit hosszan boncolgatjuk. Arra viszont igen, hogy meg kell dolgoznod az eredményért. És arra is, hogy a legjobb megoldást fogod megtalálni, hisz az a sajátod! És közben rengeteget tanulsz magadról, ami a későbbiekben jócskán megkönnyíti az életed.