Két lábon fél lábbal
Két lábon, fél lábbal?
Ha alkalmazottként kezdesz bele a vállalkozásba, komoly fába vágod a fejszéd! Mondjuk akkor is, ha már nincs állásod, de most az előbbi sztorira nézünk rá.
Biztos vagyok benne, hogy elképesztően elhivatott vagy! A vállalkozásod iránt biztosan! Aztán, hogy alkalmazottként mit teszel még bele… azt persze nem tudom! Láttam már olyat, aki csak melegedni járt be a munkahelyére és intézni a vállalkozása dolgait. Meg láttam olyat is, aki becsülettel és keményen végig dolgozta a munkaidejét, aztán előtte, utána tolta a vállalkozása szekerét. Igaz, ez utóbbi esetben kiesett pár életterület a rendszerből, de végül meghozta a gyümölcsét!
Egy kis kitérő
Az egyik legnehezebb dolog, hogy fenntartsd az egyensúlyt, vagy inkább a harmóniát. Érdemes lovagolni a szavakon egy kicsit, mert nagyon nem mindegy, hogy melyikre törekszel. Vannak időszakok, amikor egész egyszerűen se fizikálisan, se mentálisan nem tudsz ugyanannyi energiát, időt fektetni minden egyes életterületedbe – és ez tök rendben van. Vagyis az egyensúly nincs meg. Viszont, ha harmóniára törekszel, akkor úgyis visszaveheted a figyelmed, energiád, időd egyik életterületről a másik javára egy átmeneti időszakra, hogy az nem sérül (súlyosan).
Térjünk vissza
Alkalmazottként elindítani egy vállalkozást valójában egy jó ötlet! Még biztonságban vagy, rengeteg mindenre felkészülhetsz, a bevételi forrásod megvan. Ugyanakkor sokkal kevesebb időt, energiát és figyelmet tudsz áldozni rá, aminek bizonyos esetekben az ügyfelek, vásárlók nem biztos, hogy örülnek. Az is lehet, hogy az alkalmazotti munkád látja kárát, aminek viszont egy idő után a munkáltatód nem fog örülni. Szóval erősen kettős a dolog, így viszont a stressz is sokkal nagyobb.
Mire van ilyenkor a legnagyobb szükséged?
Állóképességre, rugalmasságra, türelemre
Míg alkalmazottként megvannak már a rutinjaid, kialakult ügymeneteid és rendszereid, amelyek kevesebb figyelmet, energiát, így időt igényelnek, addig a vállalkozásodban mindent a nulláról kell kialakítani. Ehhez több figyelem, még több kreativitás szükséges, rengeteg átagyalt óra, ami a munkaidő lejártával nem tehető félre. Akár a munkaidődben intézed, akár előtte, utána, mindenképp rengeteg energiát kell bele fektetned. Ebben viszont mentálisan és fizikálisan elfáradhatsz. Bármennyire is elhivatott vagy és lelkes, muszáj rendszeres pihenést, kikapcsolódást is beiktatnod az életedben, különben mire elindulnál főállású vállalkozóként, addigra pont kiégsz az egészben. Ez pedig nem éri meg, hidd el!
Sok vezetőt láttam már életemben, akik számára a rengeteg munka jelentette az értéket, miközben testileg, lelkileg és mentálisan is a lejtőn gurultak lefelé. Nem attól válsz értékessé, ha szétdolgozod magad, miközben 2-3-1000 vasat tartasz a tűzben! Ha az életedben a harmóniát nem tudod fenntartani – pihenés, kikapcsolódás, család, barátok, egészség, stb. – akkor megette az egészet a fene!
Ha az alkalmazotti léted mellett építed a vállalkozásodat, azzal sem árt már előre kalkulálni, hogy a vállalkozásodban most kialakított rendszereket, stratégiát főállású vállalkozóként valószínűleg újra kell teremtened. Ami most működik, az nem biztos, hogy akkor is hatékony lesz, vagy kényelmes a számodra. Ehhez pedig nagyon kell a rugalmasság! Sokan hajlamosak rá, hogy a megteremtett alkotásukra annyira büszkék, hogy képtelenek lebontani és újrateremteni a megváltozott körülmények függvényében. Te ne ess majd ebbe a hibába, már most készülj fel erre!
Bárhogy is tervezed, hogy mennyi időt adsz magadnak, légy türelmes! Légy türelmes a vállalkozásoddal szemben – amíg csak félgőzzel tudod csinálni, nem fogja hozni a megálmodott eredményeket. Legyél türelmes magaddal, mert egy s*ggel két lovat megülni valódi kihívás. Légy türelmes, és csak akkor mondj fel a munkahelyeden, ha már biztonsággal megteheted!
Szóval maradj a földön két lábbal akkor is, ha már fél lábbal valahol máshol jársz!