Mielőtt vállalkozó leszel… 6+1 dolog, amit előbb gondolj át!

Mielőtt vállalkozó leszel…

Fel vagy rá készülve?

Ha már egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy vállalkozóként valósítsd meg az álmodat, vagy hogy jól meggazdagodj, érdemes néhány dolgot végig gondolnod.

A vállalkozói lét merőben más, mint az alkalmazotti. Bár valószínűleg ezt már kapizsgálod.

A legalapvetőbb különbség, hogy míg alkalmazottként minden hónapban egy fix összeg érkezik a bankszámládra, amivel minden hónapban egyformán gazdálkodhatsz, addig vállalkozóként ez minden tekintetben rugalmas – a pénzek apránként, sokszor kiszámíthatatlanul, és különböző mennyiségekben érkeznek. Főleg kezdő vállalkozóként nem számíthatsz a kiszámíthatóságra.

A másik legfőbb különbség, hogy míg alkalmazottként jobbára csak egy szakterületért felelsz, addig vállalkozóként mindenhez konyítanod kell legalább egy kicsit, de inkább sokat – könyvelés, adminisztráció, értékesítés, marketing, jogszabályok, és persze a saját szakterületed, amire építed a vállalkozásod.

De nézzük részletesen, hogy mire is kell felkészülnöd, ha mindenképp vállalkozni szeretnél.

  1. Csodák nincsenek

Én megrögzötten hiszek a csodákban! Ahogy abban is, hogy előbb alkalmassá kell tennünk magunkat rájuk. Sok szerelemvállalkozó úgy érzi, úgy gondolja, és különben is hallott már ilyenről – ha rátalál arra, amit életfeladatnak hívunk, akkor már minden kapu nyitva áll.

Ha most egy multinál dolgozol és rájöttél, hogy számodra a jóga oktatás az igazi hivatás, kérlek, még ne mondj fel azonnal.

Rendkívül szép és magasztos dolog megtalálni az igazi hivatásunkat, a valódi hívást az életünkben. Az egyik legnagyobb ajándék, ha végre eljutunk szívünk legmélyére és képessé válunk felszínre hozni az ott rejlő kincseket és megmutathatjuk a világnak. Hiszek benne, hogy így tudunk a legnagyobb hozzájárulás lenni a világ számára!

Éppen ezért személy szerint is pártolom, hogy minden ember olyan munkát végezzen, ami igazán a szívéből jön. De azzal, hogy megtaláltad, még nem bomlott le rólad minden olyan berögzült, tudat alatti minta, ami rengeteg akadályt gördíthet eléd. Érkezhetnek csodálatos véletlenek az életedbe, amik egyre jobban tolnak, húznak az önmegvalósítás és a szabadság irányába, viszont az igazi munka még csak ilyenkor kezdődik.

Felvállalni önmagad, összhangba hozni a szíved vágyát az üzleti élet sajátosságaival nem kis kihívás.

Amikor a szíved vágyának szenteled a napjaid, és vállalkozást szeretnél rá építeni, akkor hirtelen tétje lesz annak, amit eddig pusztán saját örömödre csináltál. A tét pedig elég óriásinak tűnhet ahhoz, hogy teljesen lebénítson, összezavarjon és tévutakra vigyen.

  1. Ami a tét mögött van

Vállalkozónak lenni rendkívül összetett feladat. Minden, ami ezzel jár, legelőször rajtad keresztül kell, hogy letisztuljon, megérjen, megérkezzen, megtanulódjon. Vagyis Te vagy a szűrő.

A vállalkozói lét egyik legfontosabb eleme a pénz. A termékedért, szolgáltatásodért pénzt kell kérned. Méghozzá olyan összeget, amiből fedezni tudod a költségeidet és az életedet – otthonod fenntartását, étkezést, ruházkodást, autót, laptopot, telefont, szabadidőt, nyaralást, tartalékot – és a profitot.

Teljesen evidensnek tűnik, viszont ehhez előbb meg kell szabnod az áraidat. Az esetek túlnyomó többségében a szívüket követő kezdő vállalkozók nem tudnak reális, számukra elfogadható árat szabni. Mivel számukra a tevékenységük magától értetődik, zsigerből jön, örömforrást jelent, amire talán sokáig csak hobbiként tekintettek és szeretteiknek, barátaiknak bőven adtak belőle egy ölelésért cserébe, vállalkozóként már óriási stresszt okoz a megfelelő ár kialakítása.

Sokan úgy érzik, hogy ezért a könnyű, egyszerű feladatért más úgysem fizetne ennyit, vagy hogy a szakértelmük, a tapasztalatuk messze nincs még ott, hogy el merjék kérni az árát. Gyakran érzik úgy, hogy átverik a vásárlójukat, ügyfelüket, ha magasabb árat kérnek a termékükért, szolgáltatásukért. Rengeteg téves elképzelés, rossz beidegződés és kényelmetlen érzés akadályozza a kezdő vállalkozót abban, hogy a vállalkozás túlélését, fejlődését biztosító anyagiakat megteremtse, rendbe tegye.

Ez is egy tanulási folyamat, amelynek rengeteg aspektusa létezik, és amivel érdemes rendszeresen dolgozni! A pénz és a bőség témaköre szinte kifogyhatatlan, a velük kapcsolatos hitrendszerek, érzelmi minták rendkívül széles skálán és még nagyobb mélységben határozzák meg egy vállalkozó sikerét.

Amíg szegénységtudatban élsz, addig kérlek, ne váltsd ki a vállalkozói igazolványt!

  1. Azonnali eredmények

Nem mondom, hogy nem léteznek! Sőt, rengetegszer előfordul, hogy a kezdeti lelkesedés és öröm azonnali visszajelzéseként azonnali eredményeket kapunk, amelyek aztán óriási bizakodással töltenek el és további tettekre sarkallnak.

De! Ahogy már a bevezetőben írtam, a kezdeti lelkesedés időszakában a kezdő vállalkozó még rengeteg mindent nem lát, nem tapasztal, ami a vállalkozás működésével, működtetésével, fenntartásával együtt jár.

Nagyon kijózanító, lehangoló és sokszor elkeserítő tud lenni szembenézni a kollektív valósággal. Amikor kiderül, hogy

  • adót kell fizetni,
  • meg könyvelőt és
  • egy honlap elkészítése sokkal több időt, energiát és pénzt igényel, mint ahogy azt előzőleg gondoltuk,
  • hogy a kommunikáció, a marketing sokkal bonyolultabb és kiszámíthatatlanabb hatékonysággal bír, mint terveztük,
  • hogy az értékesítési folyamatok megtervezése és megvalósítása sokkal összetettebb feladat, mint elsőre tűnt,
  • és még hosszan sorolhatnám.

És ilyenkor a kezdeti lelkesedést és örömöt átveszi az aggodalom, a kételkedés, a félelem, a bizonytalanság. És ezek az érzések tökéletesen visszatükröződnek a valóságunkban, és a félelmünk tárgya máris megjelenik a mindennapjainkban.

A legszebb dolog az életben, ha megtalálod valódi hivatásod és teret adhatsz neki!

De kérlek, hogy pusztán kezdeti lelkesedésből ne ugorj fejest az ismeretlenbe!

Tudom, hogy nagyon vonzó tud lenni, és azt is tudom, hogy sok sikeres példával is találkozhatsz! De az eredmények mögött sosem tudhatod, hogy mi áll. És hidd el, hogy rengeteg önmunka! A sikerre, a bőségre, az áramlásra önmagunkat kell alkalmassá tenni, és ez nem feltétlenül megy egyik pillanatra a másikra.

A szívedhez való kapcsolódás, a felismerés, hogy mi dolgod van a világban, valóban csodálatos pillanat, de még nem elég ahhoz, hogy bőségben élj belőle.

Az igazi munka ilyenkor kezdődik!

Amikor a szíved vágyát össze kell hangolnod a társadalom valóságával, a vállalkozói lét kollektív realitásával. Azért írom, hogy a társadalom valósága és a kollektív realitás, mert Te magad teremted meg a saját valóságodat.

De amíg ennek nem vagy még a mestere, addig a kollektív sokkal nagyobb hatással van rád és a vállalkozásodra, mint szeretnéd. Éppen ezért egy darabig ezekkel a törvényszerűségekkel, mintákkal kell együtt dolgoznod: felismerned őket, hogy hogyan befolyásolnak Téged, felismerni, hogy miféle hitrendszereid, érzelmi mintáid kötődnek hozzájuk, és azokat hogyan tudod megváltoztatni.

  1. A közösségi média mindent megold

Amikor kommunikáció szakos hallgató voltam, rájöttem, hogy minden csak kommunikáció kérdése. Ma viszont már azt is tudom, hogy a kommunikáció sokkal több annál, mint a kimondott, vagy leírt szavak összessége.

Fájdalmas tévútra vihet minket, ha úgy érezzük, hogy a Facebookon, vagy Instagramon való ingyenes posztolgatással kimaxoltuk a kommunikációt és ezzel együtt az értékesítést is. Sokszor látom, hogy szívbéli vállalkozók pár hete, hónapja több-kevesebb rendszerességgel posztolgatnak a közösségi oldalakon, de az ügyfelek, vásárlók nem jönnek. Jön a csalódás, a kudarcélmény és néha bizony a lemondás is. Az elkeseredettség, a hiábavalóság pedig az önmagunkba, a hivatásunkba vetett hitet erősen megtépázhatja.

A közösségi médiafelületek rendkívül nagy segítségünkre lehetnek, nagyon sok lehetőséget biztosítanak a számunkra, viszont tudnunk kell a helyén kezelni és pusztán csak egy folyton változó algoritmussal működő kommunikációs csatornaként tekinteni rájuk, nem pedig megváltóként.

Fel kell tudnunk fedezni más eszközöket, csatornákat is, amin keresztül kapcsolódhatunk a célcsoportunkkal. Ráadásul a közösségi média felületein kapott visszajelzések, vagy visszajelzések hiánya is erősen befolyásolhatnak minket, ha hagyjuk. Elhomályosíthatják a célt, eltéríthetik a fókuszunkat, amelynek nagyon komoly következményei lehetnek.

Aki szívből vállalkozik, az vagy szívből kommunikáljon, vagy sehogy. Óriási jelentősége van annak, hogy a szavaink, képeink mögött milyen érzelmi attitűd van. A hitelesség egyik alapköve az őszinteség. Ez nem jelenti, hogy életed minden pillanatát, intim részletét tedd ki a világ elé, hanem azt jelenti, hogy amit kiteszel, az legyen őszinte.

És ha az előző két bekezdést összetesszük, akkor jöhet ismét a fejfájás – szívből őszintén kommunikálni minél több csatornán. Az esetek 99%-ában óriási nyűgnek, hatalmas tehernek éli meg minden vállalkozó. Megtalálni az egyensúlyt a hatékonyság és a kényelem, az őszinteség és a személyes határaink között újabb állomás a vállalkozói létben való fejlődésben.

  1. Külső támogatás

A legtöbb szívből vállalkozó annyira a sajátjának érzi a vállalkozását, hogy nehezen jut el arra a pontra, hogy bizonyos feladatokat kiszervezzen, segítséget, támogatást kérjen. Érthető – sokáig mindent ő vitt, a kisujjában van minden apró részlet, ráadásul a céljai, a küldetése, a víziója az ő fejében élnek a legteljesebben. Egy másik embernek mindezt átadni nagyon félelmetes és rendkívül bonyolultnak tűnő feladat.

A bizalom és a kontroll elengedése ilyen esetekben a legnagyobb tanulási folyamat.

Eleinte a pénz hiánya miatt marad el a segítségkérés, aztán meg azért, mert már nehéz szétbontani átadható feladatokra a munkafolyamatokat, vagy bevonni egy külső szakértőt, aki talán mindent újra akarna építeni. Így viszont a vállalkozás fejlődése egyre több munkával jár, amiket csak a szabadidő rovására lehet elvégezni. A szabadidő pedig nagyon drága kincs!

Bármennyire is elhivatott, szenvedélyes vállalkozó vagy, pihenni és kikapcsolódni muszáj! Feltöltődni, eltávolodni a vállalkozásoddal kapcsolatos dolgoktól – ez is ugyanolyan fontos része annak, hogy a vállalkozásod hosszútávon is fenntartható maradjon. A megszokottól eltérő tevékenységek, a vállalkozásodon kívüli kapcsolódások új impulzusai új idegpályákat alakítanak ki, amely nagyban hozzájárul a kreativitáshoz és az innovatív gondolkodáshoz. A pihenéssel pedig mindezt elmélyítheted. A kikapcsolódás és a pihenés gyakorlatilag a vállalkozásodba való befektetés egy formája.

A saját mentális és lelki egészséged mellett a teljes életed, vagyis az egyes életterületeid közötti harmónia, egyensúly fenntartása is rendkívül fontos. Ha szenvedélyes, megállíthatatlan vállalkozóként minden idődet és figyelmedet a vállalkozásodnak szenteled, azzal háttérbe szorítod életed többi területét, mint a család, az egészség, a baráti kapcsolatok, stb. Ha ez az egyensúly megborul, akkor a vállalkozásod sem lesz hosszútávon fenntartható, mert az egyes életterületek egymás fontos támogatói. Ha valamelyik huzamosabb ideig háttérbe szorul, akkor azt egy idő után a többi életterület is megsínyli.

A feladatok kiszervezése, támogatás kérése és elfogadása ezért aztán valóban óriási jelentőségű lépés egy vállalkozás életében.

  1. Siker, kudarc, siker, …

Nem minden nap és nem minden projekt lehet egyformán sikeres. Ezzel nem mondok újat, viszont megélni más kérdés, ezért ezt már jobb, ha a legelején elfogadod és felkészülsz rá.

A világ tükröt tart a számunkra, amelyben megláthatjuk, hogy bennünk milyen programok, minták, hitrendszerek, érzelmi lenyomatok működnek. Ahogy mi változunk, alakulunk, fejlődünk, a világ is ugyanúgy fog változni. A bennünk zajló folyamatok azonnal megmutatkoznak a külvilágban, éppen ezért érdemes tudatossá válnunk ezekre a változásokra. Ha valami nem tetszik, akkor önmagunk változtatásával, finomhangolásával képesek vagyunk változtatni a külvilágban zajló folyamatokon is.

A sikerből rengeteget meríthetünk, és érdemes minden részletét kielemezni, megérteni, hogy a jövőben minél könnyebben meg tudjuk ismételni. A siker nem pusztán egy projekt végeredménye, nem pusztán a vége egy projektnek, tevékenységnek, kampánynak.

Mindig legyünk tisztában azzal, hogy a siker egy folyamat eredménye és a folyamatot vizsgáljuk meg – az előzményeket, magát a folyamatot és természetesen a végét is. Amiről semmiféleképpen ne feledkezzünk el, hogy az ötlet megszületésétől kezdve legyünk tudatosak az érzéseinkre! Milyen érzelmi állapotban született az ötlet, forrta ki magát a tevékenységben és jutott el a sikerig!

Az érzéseink nagyon finom útjelzők, amelyek a terveink megvalósulásának az üzemanyagát szolgálják. A lelkesedés, az öröm, a hit, a bizonyosság a siker legfontosabb összetevői, amelyek születését, fenntartását, táplálását, meglétét mindig érdemes tudatosítanunk!

A kudarccal hasonló a helyzet! Egyrészt vizsgáljuk meg az összefüggéseket, előzményeket, a folyamatokat, valamint ugyanúgy, ahogy a siker esetében, tudatosítsuk az érzéseinket is! A bizonytalanság, a kételkedés, aggodalom, hitetlenség, lemondás jelenléte egyenes utat biztosíthatnak a kudarcnak. Ezek mögött az érzések mögött rengeteg hitrendszer, berögzült minta húzódik, amelyeket érdemes felderítenünk és megváltoztatnunk, átírnunk, hogy a jövőben már ne lehessenek ránk hatással.

A kudarccal kapcsolatban muszáj arról is beszélnünk, hogy egyik legjobb tanítómestereink, hiszen általuk kizárhatunk olyan megoldásokat, rövidre zárhatunk olyan utakat, amelyekkel nincs dolgunk. Éppen ezért ahelyett, hogy szégyenkeznénk miattuk, legyünk hálásak értük! Még ha a kudarc pillanatában ez nehéz is, de a folyamatokat átgondolva, utólag láthatjuk, hogy mennyi mindent köszönhetünk rossz döntéseinknek is.

+1. Egyebek

Vállalkozónak lenni rendkívül összetett dolog. Vállalkozónak lenni nemcsak üzlet, hanem egy nagyon intenzív önismereti út is. A vállalkozásod úgy fog fejlődni, ahogy Te. Az eredményei tökéletesen megmutatják, hogy Te hol tartasz a fejlődésben. Rengeteg olyan téma kapcsolódik hozzá, amelyeket érdemes minél előbb, minél jobban kitisztítani és magasabb szintre emelni. Ilyen például a támogatás, támogatottság témája, a pénzhez való viszony, az emberi kapcsolódások témaköre, a megérdemlés, az értékesség, a hitelesség, önfelvállalás, a szeretet, önszeretet, az adás-kapás egyensúlya, és még hosszan sorolhatnám.

Hiszem, hogy ez a világ attól lesz mindannyiunk számára sokkal élhetőbb, sokkal szebb hely, ha egyre több ember válik képessé arra, hogy a szívéből éljen, hogy megengedje magának, hogy a szíve vezérelje. De tudom, hogy a lelkünk és az elménk egy rendkívül bonyolult és érzékeny műszer, amelyet végtelenül sok hatás ér nap, mint nap, és ért az elmúlt évezredekben. A legfőbb feladatunk, hogy megtisztítsuk elménket, lelkünket, hogy szívünk minél nagyobb teret kapjon és valódi örömmel éljük mindennapjainkat.