A vállalkozó lelke

A vállalkozó lelke

A legszebb a világon! Nem viccelek! Ha az a vállalkozó a szívéből vállalkozik, ha a szíve hívását követi, ha felvállalja, hogy valami megmagyarázhatatlan csodálatos erő húzza egy szebb jövő felé, akkor az bizony a legszebb!

Csakhogy a vállalkozó lelke nem tisztul meg akkor, amikor feleszmél, hogy mi dolga a világon. És ezen a lelken irgalmatlanul sok lerakódás van. Rengeteg! Elképesztően sok!

Szóval, ha már hallod a lelked hangját, ha már húz a szíved, hogy mást csinálnál, mint alkalmazottként más szekerét tolni, még egy kicsit légy türelemmel. Legalább addig, amíg ezt a bejegyzést elolvasod.

Vállalkozónak lenni sokkal több kihívást jelent, mint előre el tudnád képzelni. Arról nem írnék részletesen, hogy mindennel neked kell foglalkoznod, és hogy a pénz sem a havifix, meg hogy a marketinget is neked kell kitalálnod. Én arról beszélek, hogy a saját személyes működési módod mennyit enged meg neked megélni, működtetni. Na, ez a része az, ami sokkal komplexebb és ami elképesztő meglepetéseket tartogathat!

Csak néhány mazsolaszem abból, amivel a munkám során találkozom – akár a saját utamat járva, akár az ügyfeleimet tekintve.

Pénz.

Kifogyhatatlan, örökzöld téma! Ráadásul, ha a vállalkozást nézzük, akkor pedig alapkő, hiszen végső soron ebből szeretnél megélni, és még jól is.

A pénzhez mérhetetlenül sok hitrendszer, érzés, érzelem, berögzült minta kötődik mindenkiben. A szegénységtudattól az önszeretetig rengeteg téma kapcsán megjelenik, lehet, érdemes és kell is vele dolgozni. Amíg masszív szegénységtudatban vagy, vagy áldozatszerepben, addig semmiképp ne váltsd ki a vállalkozói igazolványt!

Egyenrangúság.

Célcsoport választáskor elég gyakran felszínre szokott kerülni a téma – mennyire érzed magad egyenrangúnak az ideális ügyfeleddel. És mondhatod, hogy persze, igen, az vagyok, csak úgy mintázok ügyfelet, ahogy az nekem jó, de azért a tudatalattinkban működő programokról, mintázatokról és legfőképp érzésekről ne feledkezzünk meg.

Számtalanszor látom, hogy az ideálisnak megrajzolt ügyféllel a vállalkozó  mégsem tud kapcsolódni, mert nem érzi magát egyenrangúnak vele, vagy mert ellenérzései vannak vele kapcsolatban. Vagy még millió oka lehet.

Együttműködés.

Egyedül vállalkozni nem egy leányálom, még akkor sem, ha a szívedet követed. Kapcsolódni másokkal, együttműködni másokkal rengeteget adhat Neked is és a másiknak. Akkor, ha az egy jól működő, kölcsönösségen alapuló együttműködés. Ehhez pedig bízni kell – önmagadban és a másikban is. Azt is tudnod kell, hogy Te mit szeretnél valójában, milyen értékek és érdekek mentén szeretnél, tudsz, vagy hajlandó együttműködni és mindezeket hogyan tudod kommunikálni. És persze, hogyan veszed, ha a másik fél is elmondja.

Felvállalni Önmagad.

Annyira egyszerű és alapkérdés – Ki vagyok én? , hogy el sem gondolkodunk rajta, csak rávágjuk néhány, az életben betöltött szerepünket a nevünk után. De ha százszor teszem fel ezt a kérdést, akkor vajon mi lenne a századikra a válaszod? És hogyan vállalnád fel mind a száz verziódat? Megtalálni a saját hangodat, a saját mondandódat, kikommunikálni a saját értékeidet sokak számára rendkívül ijesztő. Az egyik legfélelmetesebb érzés a sebezhetőség. És amikor szívből vállalkozol, fel kell vállalnod ezt is. Viszont ha megteszed, nálad erősebb ember nem létezhet majd!

Még hosszan sorolhatnám a témákat, amelyek nap, mint nap felmerülnek a vállalkozók személyes útján, de most ennyi elég. Ahhoz, hogy igazán jól tudj működni vállalkozóként, elsősorban önmagadon kell dolgoznod. A vállalkozásod belőled nő, belőled fejlődik. De csak annyira tud, amennyire Te fejlődsz. Csak annyira tud sikeres lenni, amennyire Te megengeded magadnak a siker érzését.