Érzelmeink burkában

Imádom a Theta Healinget, nem is tagadhatom! Ugyanakkor imádom a coachingot is, még akkor is, ha mostanában kicsit háttérbe szorult az életemben.

És imádom azokat az embereket is, akik valamelyik módszer iránt érdeklődnek, vagy igénybe is veszik. Amikor coach képzésre jártam, úgy éreztem, hogy könnyebb “eladni” ezt a módszert, hiszen egész hétköznapi, két lábbal a földön járó emberek módszere, legyen akár nő, akár férfi. A Theta Healing viszont spirituálisabb: hasznos, ha az ügyfél képes egy kicsit tovább látni a kézzelfogható valóságon, és elfogadni, hogy a világ több annál, mint amit látunk. A két módszer viszont remekül megfér egymás mellett, egymást kiegészítve!

Hogy egy kicsit távolabbról induljak, pillantsunk bele egy vállalat működésébe. Na, nem gazdasági szemszögből, hanem humán oldalról megközelítve. Egy jó vállalat attól jó, hogy jól vezetik. Egy vezető pedig attól lesz jó, hogy … és itt rengeteg mindent felsorolhatunk! Rengeteg képességet, készséget, ide vehetjük a szakmai tudást, rátermettséget, döntésképességet, emberekkel való bánásmódot, motivációt, stb.
A rengeteg ismérvnek viszont egy alapja van: ez pedig maga az ember. Az érző, gondolkodó, kételkedő, érzelmekkel jól telepakolt ember. Az, aki, ha akarja, ha nem, emberi kapcsolatokat ápol, melyek mindegyike tele van érzésekkel. Az, aki akármilyen gazdasági döntést is kell meghoznia, nem tudja elkerülni a saját érzelmeit. Életünk – bármilyen szerepben is legyünk – minden pillanatát átszövik az érzések, érzelmek.
Éppen ezért, ma már egyre több és több figyelmet kap az IQ mellett az EQ, vagyis az érzelmi intelligencia. Igazán nagy és tudatos vállalatok új kollégáik kiválasztásakor már az érzelmi intelligencia fontosságát az intelligencia hányados elé helyezik.

Mit is jelent az EQ?

Nem szeretnék belemenni tudományos fejtegetésekbe, főleg, hogy elég nagy a szakirodalma, amely az 1920-as évekre nyúlik vissza. Akkor írt először egy bizonyos Thorndike a Columbiai egyetemen arról, hogy az emberek közti társas kapcsolatok kialakításához és fenntartásához miféle képességekre van szükségünk. Azóta számos tudós, pszichológus kidolgozta saját megközelítését, és természetesen a mérésére szolgáló tesztek is jócskán rendelkezésünkre állnak. Én most csupán egy rövid összefoglalást szeretnék adni, hogy értsük, mégis miről van szó, és miért olyan fontos ez a coaching és a Theta Healing szempontjából.

A magas EQ-nak talán az egyik legfontosabb alapja az önismeret.

Az illető, aki kellő önismerettel rendelkezik, képes felismerni saját érzéseit, érzelmeit, tudja, hogy bizonyos helyzetek milyen érzéseket váltanak ki belőle, ennek tudatában van, és ha kell, kordában is tudja  tartani őket. Ez fontos ahhoz, hogy bizonyos stressz helyzeteket kellő önfegyelemmel, önkontrollal tudjunk kezelni. A magas EQ-val rendelkező ember képes arra, hogy felismerje és kifejezze érzéseit, gondolatait olyan formában, amely mások számára nem sértő. Sőt, akinek fejlett az érzelmi intelligenciája, arról bizton elmondható, hogy rendelkezik empatikus képességekkel is, vagyis felismeri mások érzelmeit, el tudja azokat képzelni, és képes az együttérzésre. Ez utóbbi képesség fontos szerepet játszik a másokkal való sikeres együttműködésben. Ehhez azonban kell még valami, méghozzá a kapcsolatteremtő képesség, amely hozzásegíti az egyént ahhoz, hogy másokkal közösen, örömmel, kooperatívan ugyanazért a célért dolgozzon együtt – akár munkahelyen, akár a magánéletben.

Gondoljunk bele,

hogy ezek nélkül a képességek nélkül vajon mennyi esélyünk van a mindennapi életben való érvényesüléshez? A hétköznapokban és a munkahelyen? Képzeljük el azt az embert, aki képtelen uralkodni az érzésein, és egy stresszhelyzetben – mondjuk egy feszült munkamegbeszélésen – hogyan tud hatékonyan megoldást keresni? Vagy dühösen, otthagy csapot-papot? Esetleg vérig sértődik és nem áll szóba a kollégáival jó darabig? Vagy akár a magánéletében felmerülő váratlan helyzetek dührohamot váltanak ki belőle, a családja pedig állandó rettegésben és folyamatos óvatoskodásban éli mindennapi életét? Vagy épp egy rendkívül magas IQ-val rendelkező ember, aki magába fordulva képtelen emberi kapcsolatokat kialakítani, elmondani gondolatait, amelyek bármilyen zseniálisak lehetnek, de mégsem kapnak lehetőséget megmutatkozni. Hány és hány filmben láthattunk ilyen karaktereket? És hány és hány ilyen embert észre sem veszünk magunk körül?

Az érzelmi intelligencia fejleszthető!

Ahogy említettem, egyre több vállalat tartja az egyik legfontosabb kiválasztási szempontjának az érzelmi intelligenciát. Persze nem csak a  kiválasztáskor fontos, hiszen ennek alacsony volta miatt nem érdemes kirúgni senkit, mert az érzelmi intelligencia fejleszthető!

Egy coaching folyamat, vagy egy Theta Healing konzultáció – bármi is legyen a téma – mindenképp együtt jár az érzelmi intelligencia fejlődésével. Mindegyik technika alkalmazásában kulcsszerepet játszanak az érzelmek, azok felismerése, megismerése, kordában tartása, elhagyása/törlése és újak tanulása. Mert bizony, bizony, az érzelmek nemcsak úgy jönnek, mennek, és nem csak annyi a lehetőségünk, hogy kordában tartsuk őket, hanem tanulhatunk is új érzéseket! Bár már két éve intenzíven alkalmazom a Theta Healing technikát, a mai napig meglepődöm, hogy miféle érzéseket, érzelmeket nem tudtam megélni, egészen addig, míg fel nem ismertem a hiányát! Dobálózunk a szavakkal, és gyakran észre sem vesszük, hogy nem is ismerjük valódi, mély jelentésüket.

Ahogy látod, a céljaid felé vezető úton a legfontosabb felszerelésed az érzelmeid csomagja. Nem mindegy, hogy kezeled, hogy éled meg, mit kezdesz velük. Akármelyik módszert is választod, biztos lehetsz benne, hogy az előtted álló akadályokat, feladatokat sikerrel veheted.